VALİDEBAĞ KORUSU’NUN GELECEĞİ ÇALIŞTAYINA KATILDIK
VALİDEBAĞ KORUSU’NUN GELECEĞİ ÇALIŞTAYINA KATILDIK

İBB’ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) 5 Ağustos 2021’de düzenlediği çalıştayda bir çok ilgili kurum ve kuruluş içerisinde biz de davetli olarak yer aldık. Yaklaşık 200 yıllık bir tarihsel geçmişe sahip Vaidebağ Korusu, 35,4 hektarlık bir alanıyla İstanbul’un kent içinde kalan en büyük iki yeşil alanından biri. Ayrıca sahip olduğu biyo-çeşitlilik, ekosistem varlığı ve yaban hayatı yönüyle büyük önem taşıyor.

Validebağ Korusu‘nun ekosistem bütünlüğü içerisinde, doğal ve kültürel yapısı korunarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için neler yapılması gerektiği ele alındı. Çalıştayda koruya dair sorun ve beklentilerin birlikte tesbit edilmesi, özgün fikirler ve çözüm önerilerinin ortak akıl ve uzlaşı ile ortaya konulması hedeflendi. Bunun için; Ekoloji, Kültürel Miras, Hukuki ve İdari Durum masaları oluşturularak dönüşümlü oturumlar şeklinde bir işleyiş sağlandı.
Odamız ekoloji masasında yaban hayatı hakkında görüşlerini sundu ve önerilerimiz ilgiyle karşılandı. Burada yabanıl olarak yaşayan sincap, kirpi, yılan, kelebek ve kuş türlerinin geleceğine ilişkin önerilerin yanında, kuşların göç rotasında bulunmasının önemi anlatıldı. Koruda yaşayan ve giderek artan evcil hayvanların durumu hakkında çözüm önerileri sunuldu. Talep durumunda bu konuda bir sunum yapabileceğimiz bildirildi.
Ayrıca dünya metropolleri içerisinde en düşük yeşil alan oranına sahip İstanbul için çok değerli olan Koru’da,  inşaata asla izin verilmemesi, içerde bulunan ve restoran, okul ve akademi olarak kullanılan binaların boşaltılması ve başka yerlere taşınması önerildi. Modern ülkelerde bu tür alanların yaratılması ve korunması için verilen çaba ve ayrılan maddi kaynağın yanında bizim yapacaklarımızın az bile olacağını bildirdik.

İVHO Yönetim Kurulu

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter