DÜNYA KUDUZ GÜNÜ
DÜNYA KUDUZ GÜNÜ

Kuduz tüm Dünya’da hala toplum sağlığı için bir tehdit olarak kabul edilmekte ve tedbirler alınmaktadır. Kuduzun %100 öldürücü olması önemini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle toplumun bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılmakta, sorunun çözümü için öneriler sunulmaktadır. Konuya dikkat çekmek için Eylül ayının son haftası Dünya Kuduz Günü olarak kabul edilmiştir. Kuduz Hastalığı birkaç ada ülkesi hariç tüm Dünya ülkelerinde en önemli zoonoz hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Kuduz hastalığı Ülkemizde de insan ve hayvan sağlığı açısından önemini korumaktadır.  Hastalık hakkındaki gerçeklerle ilgili gerekli farkındalık yaratılmadan, hastalık bilincini artırmak, kuduz vakalarını önlemek, hayvanları aşılatmak ve insanları kuduzun tehlikeleri konusunda bilinçlendirmek mümkün değildir. Bu yıl Dünya Kuduz Günü’nün teması kuduz hakkında gerçekleri paylaşmak ve yanlış bilgi ve efsanelere dayanarak oluşturulan korkuyu engellemek için “Kuduz: Gerçekler, Korku Yok” olarak belirlenmiştir.

Kuduzdan ölümlerin %99’u enfekte köpekler tarafından ısırılma nedeniyle meydana gelmektedir. İnsan ölümlerine ek olarak her yıl milyonlarca evcil hayvanın yaşamına, bazen hastalık taşıması bazen de hastalığın neden olduğu korku nedeniyle son verilmektedir. Oysa ki mevcut aşıların koruyuculuğu sayesine tüm bu riskler sıfıra indirilebilir. Bununla birlikte Dünya Veteriner Hekimler Birliği ve Dünya Tabipler Birliği kuduz hastalığının küresel bir sorun olmasının altında yatan sebepler arasında, hastalığa karşı genel olarak bir bilinçsizliğin ve önleyici tedbirlerin, (özellikle ısırılma vakasından hemen sonra yara bakımı, hastalığa karşı korunma amaçlı yapılan aşılama ve kullanılan immun globulinlerin yetersizliği vb.) alınmamasının yattığını bildirmektedir.

Kuduzun önlenmesi için;

Tek bir merkezden Veteriner Hekimlerin kontrolünde 3 aydan büyük tüm hayvanların aşılanması,
Yıl boyunca bilgilendirme çalışmalarının yapılması,
Basın ve Yayın organlarında konu ile ilgili “Kamu Spotu” yayınlanması,
Aşı kampanyaları düzenlenmesi,
Okullarda, Veteriner Hekimler ’in katılımı ile bilgilendirme çalışmaları yapılması,
Aşılama ile tamamen önlenebilen bu hastalık için bir farkındalık yaratmak adına mutlak gerekliliktir.

Unutmayın, halk sağlığını tehdit eden öldürücü kuduz hastalığı tüm hayvanların aşılanması ile önlenebilmektedir.

Kuduzdan en çok etkilenen çocukların bilgilendirilmesi ve ısırılmalarının önlenmesi için İVHO olarak hazırladığımız boyama kitabı büyük ilgi görmektedir. Bu yılda kitapçığımızın dağıtımı yapılacaktır. Dileyen meslek örgütleri ile sivil toplum örgütleri ve belediyelere basım için izin verilmektedir. Saygılarımızla.

İVHO Yönetim Kurulu

 

 

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter