BASIN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE PETHSOPLARIN KASAPLAR ODASI`NA BAĞLANDIĞINA DAİR HABER HAKKINDA MESLEK ODAMIZIN AÇIKLAMASIDIR.
BASIN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE  PETHSOPLARIN KASAPLAR ODASI`NA  BAĞLANDIĞINA DAİR HABER HAKKINDA  MESLEK ODAMIZIN AÇIKLAMASIDIR.

BASIN ve KAMUOYUNUN DİKKATİNE

 Pethsopların Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Sanatkarları Federasyonu’na bağlandığı yolundaki haberler kamuoyunda tepkiye neden olmuş, meslek mensupları açısından da tartışma konusu olmuştur. Bu nedenle konuhakkında açıklama yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. 

Yayınlandığı söylenen söz konusu genelgeye ulaşamamakla birlikte, ilgili meslek mensupları ve açıklamayı yapan meslek odası yöneticileri ve petshopların sivil toplum kuruluşu yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerden anladığımız; Öncelikle bu uygulama yeni değil zaten uzun süreden beri uygulanmaktadır. Meslek odası olmayan meslek grupları Esnaf Birlikleri altında çeşitli meslek odalarına bağlı olarak çalışmaktadırlar. Nitekim bundan önce de petshop işletmeleri çiçekçiler, manavlar, balıkçılar meslek odalarına bağlı olarak çalışmaktaydılar. Verilen bilgilere göre ticari kayıt yapan petshop işletmeleri birlikler tarafından odalar arasında dağıtılmaktadır. Kasaplar odası da bu odalardan biridir. Yani petshop esnafının üye olduğu birden fazla mesleki kurum vardır. Diğer taraftan ruhsatlandırma ve resmi denetimaçısından herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bilindiği üzere petshopların ruhsatlandırılması ve denetlenmesi ilgili mevzuat gereği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Veteriner hekimlik hizmetleri ve mesleğimiz açısından ise herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. 

Ancak ülkemizde son zamanlarda her alanda yaşanan yönetim karmaşası bu alanda da yaşanmış, ilgisiz kurumların özellikle toplum sağlığıyla ilgili alanlarda yetki ve sorumluluk sahibi yapıldığı bir kez daha görülmüş, kamuoyunda kafa karışıklığı yaratılmıştır. Faaliyet alanı gıda değeri hayvanlar olan bir mesleki kuruluşla (kasaplar odası)  kedi köpek, kanatlı ve balık ile ilgili ürünlerin satıldığı işletmelerin ilişkilendirilmesi tepki çekmiştir. Yeri gelmişken uyarmak isteriz ki; Petshoplarçevre sağlığı, toplum sağlığı ve hayvan sağlığı açısından cokciddiyetle denetlenmesi, yönetilmesi gereken işletmelerdir

 Fark faaliyet alanları olan petshop esnafının örgütlenme isteği demokratik hak olmakla birlikte,  söz konusu hayvan, çevre ve insan sağlığı olduğunda çok dikkatli adımlar atılmasını öneriyoruz. Düzenlemeler yapılırken bilimi temel alan ilgili meslek örgütlerinin bilgisine başvuran yaklaşımlar hepimizin yararına olacaktır. Saygılarımızla

Prof. Dr. Murat Arslan

                                           İstanbul Veteriner  Hekimler Odası Yönetim Kurulu 
adına başkan

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter