İVHO EGZOTİK VE YABAN HAYATI VETERİNER HEKİMLİĞİ KOMİSYONU’NDAN BİLGİLENDİRME
İVHO EGZOTİK VE YABAN HAYATI VETERİNER HEKİMLİĞİ KOMİSYONU’NDAN BİLGİLENDİRME

Yaban hayvanları ile ilgili olarak gerek basında gerekse sosyal medya paylaşımlarında tür tanımlama ile ilgili sorunlarla karşılaşmaktayız. Küçük balaban türünün Hint alaca balıkçılı ile karıştırılması bu durumun sık rastlanan bir örneğidir.

Küçük balaban (Ixobrychus minutus) ülkemizde yaz göçmeni olan bir tür olup göç döneminde oldukça yaygın görülür. Daha çok sulak alan kenarları, sazlık ve çalılık alanlarda görülmekle birlikte, boyutu küçük olduğu için fark edilmesi zor bir türdür. Yaz sonu ve sonbaharda görülen genç kuşlar kahverengi tüylerinden dolayı erişkine benzemez. Bu türle karıştırılan ve basında sıklıkla  “Hint gölet balıkçılı” olarak anılan kuş ise Hint alaca balıkçılı (Ardeola grayii) olup, İran-Doğu Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerde görülür. Bizim ülkemizde görülme ihtimali çok düşüktür. 

Küçük balaban örneğinden yola çıkarak, meslektaşlarımızın karşılaştığı yaban hayvanlarının tanımlanmasında yapılabilecek yanlışların önüne geçilebilmesi için İstanbul Veteriner Hekimler Odası Egzotik ve Yaban Hayatı Veteriner Hekimliği Komisyonu memnuniyetle yardımcı olmaya hazırdır. Komisyonumuz konusunda uzman biyolog, kuş gözlemcileri ve ornitologlarla bilgi paylaşımında bulunmaktadır. Yaban hayvanları ile karşılaşan meslektaşlarımız odamız üzerinden komisyonumuzla iletişime geçerek destek alabilirler. 

*Bizlerle Küçük balaban ile ilgili bilgileri paylaşan Ergün Bacak ve Kerem Ali Boyla'ya teşekkürlerimizi sunarız. Fotograf: Emrah Çoraman

İstanbul Veteriner Hekimler Odası
Egzotik ve Yaban Hayatı Veteriner
Hekimliği Komisyonu

 

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter