DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLU OLSUN
DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLU OLSUN

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO ile Uluslararası Sütçülük Federasyonu IDF tarafından 2001 yılında ilan edilen 1 Haziran Dünya Süt Günü bu yıl 20. kez kutlanıyor.
Dünya Süt Günü, başta insan olmak üzere tüm canlıların sağlığı için vazgeçilmez değerdeki bu besinin önemini, aynı zamanda ekonomiye ve toplumsal hayata katkılarını hatırlatmayı amaçlıyor.
Sağlıklı beslenmenin en temel ürünlerinden olan süt, her yaştaki insanın bedensel ve zihinsel gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemini de güçlendirmesi dolayısıyla, özellikle bugün pandemi şartlarında değeri bir kat daha artmış durumdadır. Büyüme çağındaki çocuklar, gebe ve emziren kadınlar ile yaşlılar başta olmak üzere süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarda tüketimi gerekmekte olup, günde en az 2 su bardağı süt içilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak son zamanlarda konunun uzmanı olmayan kişilerin medya üzerinden oluşturduğu bilgi kirliliği ve ekonomik açıdan yaşanan sorunlar nedeniyle halkımız sütten uzaklaşmış, kişi başına tüketilen süt miktarı maalesef düşmüştür.
Ulaşımı en kolay besin maddelerinden olan süt, hem ülkemizde hem de dünyada dev bir sektör haline gelmiş durumda. Gıda güvenliği yaklaşımına uygun şekilde üretim içinse veteriner hekimler kilit öneme sahip. Çünkü hayvanların sağlıklı olması demek güvenilir gıdaya, sağlıklı süt ve süt ürünlerine ulaşabilmek anlamına da gelmektedir. Ayrıca sütün zengin içeriğini koruyabilmek ve sütten insana bulaşan zoonoz hastalıkların önlenebilmesi için çiftlikten sofraya gelene kadarki tüm üretim aşamalarında yapılacak denetimler de çok değerli. Bu nedenle veteriner hekimlik hizmetlerinden etkili olarak faydalanılmalı, ekonomik katkı açısından da süt hayvancılığı yapan işletmeler desteklenmelidir. Ülkemizde üretimin devamı açısından süt oldukça önemli bir değerdir. Çünkü üretici yıl içerisinde ürettiği sütü satarak devamlı bir gelir elde etmektedir. Üreticinin sütü makul bir fiyattan veremediği durumlarda ise hayvanlar kesime gönderilmekte, bu durum beraberinde et fiyatlarında artışı meydana getirmektedir.
İstanbul Veteriner Hekimler Odası olarak, sağlıklı ve kaliteli süte erişimin kolaylaşması, başta küçük aile işletmeleri olmak üzere, hayvancılığa yapılacak yatırımlarla verimliliğin artırılarak üreticilerin desteklenmesi ve başta meslektaşlarımız olmak üzere bu alanda çalışan herkesin şartlarının iyileştirilmesi dileğiyle Dünya Süt Günü’nü kutluyoruz.

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter