E-REÇETE GERÇEKLER
E-REÇETE GERÇEKLER

Değerli meslektaşım,

Eylül Ayı'nda yapılan seçimde, sizler iki yıl boyunca yaptığımız çalışmaları değerlendirip demokratik hakkınızı kullandınız bizlere yeniden yönetim olma onuru verdiniz. Önümüzdeki süreci bütün gücümüzle ve katkı verecek tüm meslektaşlarımızla birlikte en verimli şekilde değerlendirmeye çabalayacağız.

Seçim sürecinde bazı konuların sizlere maksatlı veya maksatsız olarak, eksik ya da hatalı aktarıldığını üzüntüyle gördük.  Seçim kaygısıyla da olsa yapılan gerçekdışı propaganda, karşılık bulmamış meslektaşlarımız demokratik seçimlerini meslekten yana kullanmışlardır. Esasen camiamız tarafından dikkate değer bulunmayan bu söylemlerin, mesleki/etik açıdan özellikle genç meslektaşlarımız tarafından doğru bilinmesi gerektiğine inanıyoruz.  Bu nedenle meslektaşlar arasındaki iletişimin geliştirilmesi ve meslek barışının sağlanması için bu mektup kaleme alınmıştır. Konuya ait bütün belgeler kronolojik olarak aşağıda belirtilen sıra numaralarıyla verilmiştir. Lütfen inceleyiniz.

Meslektaşlarımız ve mesleğimiz açısından ciddi bir sorun haline gelen e-reçete, İTS uygulamalarına ilişkin olarak yürüttüğümüz çalışmalar;

     1. Bakanlığın konuya ilişkin ilk açıklamasından sonra kurumsal olarak konuyu anlamak ve değerlendirmek için çaba harcadık. Ardından serbest veteriner hekimler komisyonumuz toplanarak görüş bildirdi. Çünkü Bakanlık meslek örgütlerinden görüş almadan uygulamayı hazırlamıştı.  (20 Mart 2017)

Belge - fotoğraf 1 için tıklayınız.
Belge - fotoğraf  2 için tıklayınız.

     2. Bakanlık yetkilileri davet edilerek İl Müdürü ve meslektaşlarımızın katılımıyla 28.07.2017 tarihinde Ataşehir'de toplantı yapıldı. Meslektaşlarımız yetkililere sorular yönelterek kaygılarını dile getirdiler.  

Belge - fotoğraf 3 için tıklayınız.
Belge - fotoğraf 4 için tıklayınız.
Belge - fotoğraf 5 için tıklayınız.

Belge - fotoğraf 6 için tıklayınız.

     3. 14.08.2017 tarihinde oda merkezimizde geniş katılımlı bir toplantı yapılarak mevcut durum aktarıldı, görüş ve öneriler alındı. 

Belge - fotoğraf 7 için tıklayınız.

     4. Konunun önemi dolayısıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili Dairesi’nden alınan randevu sonucunda, Odamız, KHVHD ve KLİVET temsilcileriyle beraber 15.08.2017 tarihinde Ankara’da Bakanlık yetkilileri ile 5 saatlik bir toplantı yapıldı, hazırlanan rapor sunuldu.

Belge - fotoğraf 8 için tıklayınız.

     5. Hatay VHO'nın ev sahipliğinde Hatay’da yapılan oda başkanları toplantısında e-reçete konusundaki görüşlerimiz diğer oda başkanlarına anlatıldı.  

Belge - fotoğraf 9 için tıklayınız.

     6. Katılımcı yönetim anlayışımız gereği, 19 Kasım 2018 Pazar Günü serbest çalışan meslektaşlarımızın yoğun katılımıyla mevcut durum anlatıldı ve öneriler alındı.    

Belge - fotoğraf 10 için tıklayınız.

     7.Konuya kamuoyunun dikkatini çekmek ve STK'ların girişim yapmasını teşvik etmek için toplantı yapıldı, imza kampanyası başlatıldı.  

Belge - fotoğraf 11 için tıklayınız.
Belge - fotoğraf 12 için tıklayınız.
Belge - fotoğraf 13 için tıklayınız.

     8. Konuyu mesleki derneklerimizle değerlendirip ortak bir metin kaleme aldık, uygulamanın sakıncalarına dikkat çektik.  

Belge - fotoğraf 14 için tıklayınız.
Belge - fotoğraf 15 için tıklayınız.

     9. Bakanlıkla görüşmeler sürerken hukuksal süreç süresini kaçırmamak için hukuk sürecini başlatma kararı alındı. 

Belge -fotoğraf 16 için tıklayınız.

     10. TVHB ile görüşerek konunun diğer odaların katılımıyla Ankara'da görüşülmesini sağladık. E-Reçete ve İTS uygulaması ile ilgili meslektaşlarımızın sahada yaşadığı birçok sorun, 6343 sayılı kanunla ilgili aykırılıklar konusu, E-reçete sisteminin uygulanabilir olmadığı,  İTS’nin gıda  değeri olan hayvanlar için önemli olduğu, karekod sisteminin uygulamaya ivedilikle geçilmesi gerektiği vb. görüş istek ve önerilerimiz Merkez Konseyi'ne  iletilmiştir.

Belge - fotoğraf 17 için tıklayınız.
Belge - fotoğraf 18 için tıklayınız.

     11. Meslektaşlarımızı 15 Ocak 2019 tarihinde e-reçete konusunda tekrar bilgilendirerek, uygulamada 6343 sayılı kanunu hatırlattık.  

Belge - fotoğraf 19 için tıklayınız.

     12. Konuyu İl müdürümüz ve diğer yetkililere ilettik, sahada büyük sorunlar oluştuğunu dile getirdik ve desteğini istedik. Talep üzerine bir rapor hazırlanarak İl müdürümüze iletildi.    

Belge - fotoğraf 20 için tıklayınız.

     13. Bakanlık ile 13.01.2020 tarihinde yapılan serbest veteriner hekimlerin sorunları toplantısında konu bütün detaylarıyla dile getirildi.

Belge -fotoğraf 21 için tıklayınız

     14.Bakanlık, Merkez Konseyi ve bazı odaların katılımı ile oluşturulan E-reçete komisyon toplantısı 17.02.2020 tarihinde Ankara’da yapıldı. E-Reçete, ilaç takip sistemi ve aşı takip sistemi hakkında meslektaşlarımızın yaşadığı tüm sorunlar , yapılması gerekenler ve çözüm önerileri sunuldu.

Belge - fotoğraf 22 için tıklayınız.

     15. E-reçete, İTS ve ATS uygulamalarını sektör temsilcileriyle görüşerek onların sorun ve önerilerini dinledik. 

Belge - fotoğraf 23 için tıklayınız.

     16. Tüm çabalarımıza rağmen devam eden uygulamanın 4 versiyonuna ve çeşitli yönetmeliklerde adı geçirilen e-reçete uygulamasına davalar açtık. Davalar devam etmektedir.

Belge - fotoğraf 24 için tıklayınız.

Özetle, İstanbul Veteriner Hekimler Odası bu sistemlere en başından beri karşı durmuş ve iletişim yolları tükendikten sonra anayasal bir hak olan demokratik hukuk hakkını kullanarak bu mücadelenin öncülüğünü yapmıştır. Bu gün neredeyse 56 odamızın tamamı bu sistemin bu haliyle uygulanamaz olduğu düşüncesindeler. Belgeleriyle ortaya koyduğumuz bu gerçekleri sizin takdirinize sunuyoruz.

Değerli üyemiz, İVHO kurumsal yapısıyla sorunlara ciddiyetle yaklaşmakta, hak kaybı gördüğünde mutlaka müdahale etmektedir. Odamızın tüm çalışmaları belgelendirilerek kayıt altına alınmaktadır. Meslektaşlarımızın yalnızca belgelere dayanan açıklamalara değer vermesini, farklı kaygılar ile yapılan yanlış ve eksik bilgilendirmeleri dikkate almamalarını öneririz. Saygılarımızla.

Prof.Dr.Murat ARSLAN

İVHO Yönetim Kurulu Adına
Başkan

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter