BASIN AÇIKLAMASI-KUTLAYAMIYORUZ- DAYANIŞMA GÜÇTÜR
BASIN AÇIKLAMASI-KUTLAYAMIYORUZ- DAYANIŞMA GÜÇTÜR

Basın ve Kamuoyuna,

Dünya Veteriner Hekimler Gününü Kutlayamıyoruz.

Bilindiği gibi Dünya Veteriner Hekimler Günü Dünya Veteriner Hekimler Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği bir tema ile  Nisan Ayının son cumartesi kutlanmaktadır.  Bu yılki tema “Veteriner Hekimlerin COVID-19 Krizine Yanıtı” olarak belirlenmiştir. Bu tema seçilirken Veteriner hekimlerin pandemilerde üstlendiği rol ve stratejik bir meslek olan veteriner hekimlik mesleğinin topluma anlatılması hedeflenmiştir.  Ülkemizde de 24 Nisan Cumartesi Günü meslek örgütleri, fakülteler ve sivil toplum kuruluşlarının planladığı etkinliklerle bu önemli gün kutlanacaktır. 

 Ancak Veteriner hekimler bu yıl da kutlamaları buruk yaşayacaklar. Çünkü yüzlerce meslektaşımız çalışırken  Covid 19 hastalığına yakalandı ve 17 meslektaşımızı kaybettik.

COVID-19  pandemisi ülkelerin tüm sağlık startejilerini, mesleklere bakış açılarını ve alınan önlemleri yeniden gözden geçirmelerine neden olmuştur.  Bu çerçevede Tek sağlık kavramı yeniden önem kazanmış, hayvan, insan ve  çevre için optimum şartların sağlanması için yerel, ulusal ve küresel olarak birden fazla disiplinin ortak çabasının gerektiği ortaya çıkmıştır. Veteriner hekimler aldıkları eğitim gereği, insan ve çevre arasındaki etkileşimin halk sağlığını nasıl etkilediği konusunda uzmanlaşmışlardır. Bu nedenle covid 19 ve gelecekteki pandemilerde etkili yanıtlar geliştirme konusunda kilit rol oynayacaklardır. COVID-19 gibi yeni çıkan hastalıkların %75’inden fazlasının insanları enfekte etmeden önce hayvanlarda enfeksiyona neden olması, veteriner hekimlerin yeni virüslerle mücadelede ilk bariyer olması gerektiğini göstermektedir.  Nitekim Veteriner hekimler, bu pandemi sürecinde, düşünüldüğü gibi sadece hasta hayvanları tedavi etmekle kalmamış, sağlıklı gıdanın üretilmesi, dezenfeksiyon çalışmaları, köy köy dolaşarak salgın hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar yapmışlardır. Ayrıca diğer sağlık çalışanları ile beraber yeni coronavirüs hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve insan sağlığını korumanın yollarını bulmak için çalışmışlardır. 

 Mevcut pandemi sürecini yönetirken dünyada ve ülkemizdeki en kritik noktalarda veteriner hekimler görev almış, önemli çalışmalar yapmışlardır.  Almanya Robert Coch Enstitüsü Başkanı, Çin Hastalık Kontrolü ve önleme Merkezi Direktörü, BioNtech ile ortak aşı geliştiren Pfizer’in doğrusu Ceosu, Astra Zeneca’nın Ceosu, ülkemizde faz 3 aşamasına gelen aşıyı geliştiren Prof. Dr Aykut Özdarendereli, faz 1 aşamasına gelen aşıyı üreten Prof. Dr. Osman Erganiş, yine Faz 1 aşamasına gelen diğer aşıyı geliştiren ekipte yer alan Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz veteriner hekimdirler. Yani Veteriner hekimler tüm insanlığın umut bağladığı aşının üretimi için ilk adım olan virüsün izolasyonu ve geliştirilmesi ile diğer bütün alanlarda sağlık çalışanlarıyla birlikte emek vermişlerdir.  Tarihimizde aşı çalışmaları kültürü büyük oranda veteriner hekimler tarafından oluşturulmuştur.

Ancak tüm bu çabalara rağmen başta aşılamada öncelik olmak üzere, birçok konuda adeta yok sayılmışlardır.  Aslında bu tutum veteriner hekimlerin çok da yabancı olduğu bir davranış değildir. Nitekim, önce ilgili bakanlıkta bulunan veteriner hekimlerin merkez teşkilatları, ve taşra teşkilatları dağıtılarak etkisiz hale getirildi, sonrasında en tehlikeli meslek olmasına rağmen fiili hizmet zammı hakkımız alındı, sağlıkta şiddet yasası dışında tutulduk ve sağlık çalışanlarına yapılan tüm özlük hakkı düzenlemelerinin dışında tutulduk.

Ancak böylesine stratejik alanlarda kritik bir meslek olan veteriner hekimliğin zayıflaması esasen, ülke hayvancılığının, ekonomisinin, uluslararası ticaretinin, toplum sağlığının zayıflaması anlamına gelmektedir. 

Dünyanın içine girdiği pandemi kaosundan güçlü çıkacak ülkeler, sağlık ve üretim stratejilerini doğru oluşturan ülkeler olacaktır. Veteriner hekimlik mesleği ise tam da bu alanların ortasında yer almaktadır. Zaman geçirilmeden başta eğitimin niteliği olmak üzere, tüm yapısıyla veteriner hekimlik gözden geçirilmeli, donanım, bilimsel altyapı ve özlük hakları açısından desteklenmelidirler. Kendi aşımızı, kesintisiz gıda üretimini sürdürmek, pandemileri hasarsız atlatmak ve toplum sağlığını güvenceye almak için zaman kaybetmeden adım atılması ülkemizin yararınadır.   Tüm bu beklentiler içinde bu yılda Dünya veteriner hekimler gününü dilediğimiz coşkuyla kutlayamıyoruz.  Saygılarımızla

 

Prof. Dr. Murat Arslan
İstanbul Veteriner Hekimler Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter