IVHO YÖNETİM KURULU SEKTÖR BULUŞMALARI-1 VETERİNER SAĞLIK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ
IVHO YÖNETİM KURULU SEKTÖR BULUŞMALARI-1 VETERİNER SAĞLIK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ

IVHO Yönetim Kurulu Sektör Buluşmaları-1 Veteriner Sağlık Ürünleri Sektörü

İVHO Yönetim Kurulu olarak mesleki olarak paylaşımda bulunduğumuz sektörlerle iletişimimizi geliştirmek, mesleki ve sektörel sorunları konuşmak ve vizyon oluşturabilmek amacıyla söz konusu sektör temsilcileriyle bir araya gelmeye karar verdik.

Bu amaçla ilk olarak Veteriner tıbbi ürünleri alanında üretici, ithalatçı, dağıtıcı firmaların temsilcileriyle bir araya geldik. Divan Rıfat Ilgaz Spor Tesislerinde yapılan toplantıya  Yönetim Kurulu Başkanımınız Prof.Dr. Murat Arslan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Edip kocaman, Hasan Yıldız, Necati Bozkurt, Tarık Akan, VİSAD  Yönetim Kurulu Üyesi  sn İsmail Özdemir ve firmalarını temsilen bir çok yönetici katılmışlardır.

Toplantıyı açan Yönetim Kurulu Başkanımız sn Arslan gündemdeki maddeler hakkında bilgi vermiş ve görüşmelere geçilmiştir.

 

Toplantıda sırasıyla;

Petshoplarda yasa dışı Veteriner sağlık ürünleri satışı, nasıl tedarik edildiği, sorumluluk sahibi kişi ve kurumlar, önlemler alınması ve denetim konusu dile getirildi. Bu konuda meslektaşlarımızdan çok sayıda şikayet geldiği, şikayetlerin İl müdürlüğüne iletildiği, ancak sorunun ancak bütün tarafların tam desteğiyle çözülebileceği ifade edilmiştir.

 

Firma yetkilileri ilaç satışın sadece ruhsatlı yerlere yapılabildiğini, bunun dışında satışın çok büyük cezai yaptırımları olduğunu, bu riski hiçbir firmanın alamayacağını belirtmişlerdir. Yasa dışı satışların bir kısmının klinikler üzerinden yapılmış olabileceği dile getirildi.  VİSAD Yönetim Kurulu sn İsmail Özdemir   petshopların daha sıkı denetlenmesinin gerektiğini, sorunun ancak bu şekilde aşılabileceğini dile getirdi.Firma yetkilileri spotta bulunan ilaçların petshoplara satıldığını düşündüklerini, etkili cezai müeyyidelerin uygulanmadan bu sorunların çözülemeyeceğini,  ayrıca bu gibi olaylarda tespit edilen firmaların da mutlaka deşifre edilmesinin sorunun çözümü için önemli olduğunu ifade etmişlerdir.

 

Toplantıda muvazaalı olarak açılmaya çalışılan yerlerin arttığı belirtilmiş yeni açılan kliniklerde firmalara çok önemli görevler düştüğü, bu konuda Oda ile işbirliği yapılmasının önemi anlatılmıştır istenmiştir. Oda tarafından çalışma izin belgesi almamış yerlere ilaç ve biyolojik ürün bırakılmaması konusunda uyarılar yapılmıştır. Bazı üretim çiftliklerine analiz için cihazlar satıldığı oysa bu gibi yerlerin veteriner sağlık hizmeti veremeyeceği için bu satışın yasal olmadığına dikkat çekilmiştir.

 

Sektörün geliştirilmesi için sosyal sorumluluk projelerinin önemli olduğu özellikle çocuklara hayvan sevgisini aşılamak ve bilinç uyandırmak amacıyla iş birliği yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Bu konuda yapılan örnek projeler anlatıldı ve gelecek açısından bu projelerin sektörü geliştireceği vurgulandı.

 

GMP ile ilgili yapılan tartışmalarda sürenin yeterince uzatıldığı zamanında başvuru yapmayanların ve gereklilikleri yerine getirmeyenlerin zor durumda kalacağı dile getirildi.

Ayrıca Oda etkinliklerinde işbirliği  yapılması önerileri ile yeni Oda merkezi alım projesi konuları paylaşıldı.

 

Toplantının sonunda taraflar toplantının faydalı olduğu, konuşulan tüm konularda işbirliğine hazır olduklarını, iletişimin devamlılığı açısından bir komisyon kurularak belli peryotlarla bir araya gelinmesinin uygun olacağı konularında hemfikir olmuşlardır.

 

Yönetim olarak katılan tüm firma yetkililerine teşekkür ederiz.

 

İVHO Yönetim Kurulu

[1]
ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA
Sayın Klinisyen üyemiz, ODA ONAYLI KARNELER dağıtılmaya başlanmıştır.  Onaylı karne sad...
E-BÜLTEN
JIVS
MAKALELER
VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Yüksek Öğretiminin 171.Yılı ,benim ilk kez 43...

Başa Dön
Facebook
Twitter