1.SOKAK HAYVANLARI REFAHI KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ.
1.SOKAK HAYVANLARI REFAHI KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ.

  Değerli meslektaşlarımız,

 

Odamız ve Ataşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde, İzmir Veteriner Hekimler Odası, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası, Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası, Isparta Veteriner Hekimler Odası, Muğla Veteriner Hekimler Odası ve Veteriner Hekimler Derneği’nin proje ortağı olduğu 1. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi 9-11 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul Silence Otel’de gerçekleştirildi.

 

            Açılış Konuşmalarını Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Murat ARSLAN ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İLGEZDİ’nin yaptığı kongreye Milletvekilleri Zeynep ALTIOK, Gamze AKKUŞ İLGEZDİ, diğer siyasi parti temsilcileri ile Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Şakir Doğan TUNCER,  İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı H. Gökhan ÖZDEMİR, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Oytun Okan ŞENEL, Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet KIZILİNLER, Isparta Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yaşar GÜNAYDIN, Muğla Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kerem ÖZDEMİR, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yetkilileri, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, T.C. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İBB Veteriner İşleri Müdürü Muhammed Nuri COŞKUN, Haykonfed- Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu, HAYTAP- Hayvan Hakları Federasyonu, konuya ilişkin diğer meslek odaları temsilcileri, 150’den fazla İl ve İlçe Belediyesi, Büyükşehir Belediyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Müftülüğü, İstanbul Muhtarlar Federasyonu, Kent Konseyleri Birliği, Kent Konseyleri Platformu temsilcileri, Akademisyenler ve Veteriner Fakültesi öğrencileri katıldılar.

 

Kongre sokak hayvanlarına ilişkin tüm tarafları bir araya getirmesi açısından bu konuda Cumhuriyet tarihinde bir ilk olmuştur. Resmi Kurumlar, meslek odaları, sivil toplum örgütleri, akademisyenler yerel yönetim temsilcileri çok farklı bakış açılarıyla konuyu tartışmaya açtılar. Bu açıdan kongre, emek veren birçok kişi ve kuruluşun öncelikle iletişimlerinin geliştirilmesi, birbirilerini anlamaları açısından önemli bir işlev görmüştür. Söz alan tüm taraflar bu konuya işaret etmişlerdir.

 

Yapılan çok sayıda sunumda   “Sokak Hayvanlarının Sorunlarına Farklı Bakış Açıları”, “Avrupa Birliği’ndeki Hayvan Koruma Stratejileri, Ülkemizdeki Sokak Hayvanlarının Durumu ve Popülasyon Kontrolü”, “Hayvan Haklarına Hukuki Yaklaşım ve Uygulamalar”, “Sokak Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulanmasına Yönelik Değerlendirme”, “Sokak Hayvanlarının Hakları, Sorunlarının Çözümü ve Rehabilitasyon Çalışmaları”, “Petshoplarda Satılan Hayvanların Sokak Hayvanları Populasyonuna Etkisi ve Toplum Sağlığı, Barınak ve Geçici Bakım Evi Standartları”, “Yerel Yönetimlerdeki Uygulamalar”, “Sokak Hayvanlarının Toplum Sağlığı Açısından Değerlendirilmesi”konuları işlendi.

 

Kongrenin ikinci gününde sadece Veteriner Hekimlerin katıldığı çalıştayda ise kongrenin değerlendirilmesi ve gelecek planlanması yapıldı. Söz alan tüm meslektaşlarımız ilk defa böyle bir kongrenin yapılmasının önemli olduğunu, Yerel Yönetimlerde çalışan Veteriner Hekimlerin sorunlarının böyle platformlarda dile getirilmesinin kendilerine yönelik haksız ve  olumsuz propagandayı azaltacağını belirttiler. Kongrenin farklı şehirlerde her yıl tekrarlanması kararı alınmıştır.

 

Kongreye ilişkin sunumlar, kongre kitapçığı ve kongre sonuç raporu tüm katılımcılara ulaştırılacaktır.

Kongrenin gerçekleştirilmesinde başta koordinasyonun her aşamasında desteğini bizden esirgemeyen  ve sosyal belediyeciliğin toplum sağlığı boyutunda örnek projeler gerçekleştiren Ataşehir Belediye Başkanı sayın Battal İLGEZDİ, Veteriner İşleri Müdürü sayın Necati Bozkurt ile bu birimde çalışan değerli meslektaşlarımıza, her aşamasında desteğini desteğini sunan proje ortaklarımıza, siyasi parti temsilcilerine, meslektaşlarımıza, bakanlık temsilcilerine, sivil toplum örgütlerine, akademisyenlere  ve diğer tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

 

İVHO YÖNETİM KURULU

 

Not:Fotoğrafların devamı için aşağıdaki belirtilen sayfa numaralardan devam edebilirsiniz.


ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA
Sayın Klinisyen üyemiz, ODA ONAYLI KARNELER dağıtılmaya başlanmıştır.  Onaylı karne sad...
E-BÜLTEN
JIVS
MAKALELER
VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Yüksek Öğretiminin 171.Yılı ,benim ilk kez 43...

Başa Dön
Facebook
Twitter