KEDİ VE KÖPEKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ EĞİTİMİ
KEDİ VE KÖPEKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ EĞİTİMİ

Değerli meslektaşlarımız,
 
Ülkemizde kedi ve köpeklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınması için ilgili Bakanlık yeniden taslak yönetmelik açıklamış ve görüş istemiştir. Mikroçip uygulamanın zorunlu hale geleceği ve pasaport uygulamasının standart hale geleceği yönetmelik için görüş istenmektedir. Serbest çalışan meslektaşlarımızın önemle üzerinde durması gereken bu konuda görüşlerinizi bekliyoruz (bilgi@ivho.org.tr). Aşağıdaki duyuruda görüleceği gibi ilk olarak bu girişim 2012 de yapıldı ve Yönetim kurulumuzu temsilen Prof. Dr. Murat ARSLAN ve Yönetim Kurulu üyemiz Mustafa Özgür ŞİMŞEK toplantıya katılarak görüşlerimizi bildirmişlerdi. Nitekim İVHO olarak bu taslaktaki pasaport uygulamasına geçilmiş ve yasa  dışı çalışmanın önlenmesi için önemli bir adım atmıştır. Saygı ve sevgilerimizle.
 
Bakanlığın taslağına gitmek için;  http://www.tarim.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?OgeId=1518&Liste=Mevzuat


Değerli  meslektaşlarımız,

Ülkemizdeki kedi ve köpeklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınması konusunda 22 Mayıs 2012 tarihinde Ankara'da yapılan eğitime katıldık.   Eğitimin amacı Ülkemizdeki tüm hayvanların, Avrupa Birliği ülkelerine uyumlu olacak şekilde kimliklendirilerek kayıt altına alınması ve bu amaçla bir mevzuat çıkarılması için çalışma yapılmasıydı.

 Eğitimde, AB ülkelerinde ve ülkemizde ki durum anlatıldı ve önümüzdeki süreçte Ülkemizde kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi konusunda yapılması gerekenler tartışıldı. Yasal zorunluluğa karşın, gerek altyapı gerekse cezai yaptırımların yetersizliği yüzünden Ülkemizde sağlıklı bir kimliklendirmenin yapılamadığı gündeme   gelmiştir.  Etkili bir kimliklendirme yapılabilmesi konusunda yapılan tartışmalarda, tarafımızdan da gündeme getirilen ve daha önce de Bakanlık yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde konuşulan, “sahipli hayvanlara mikroçip uygulamasının bir mevzuat düzenlemesiyle sadece Klinisyenler Veteriner Hekimler tarafından yapılması   konusunda yetkililerinde bizimle hemfikir olması bizi memnun etmiştir. Kayıtlı  hastalarını sürekli takip altında tutan Klinisyen hekimlerin bu anlamda büyük bir avantaja sahip olduklarını ve kimliklendirme konusunda resmi kurumlara   önemli katkı sağlayacaklarını düşünmekteyiz. Yine AB ülkelerinde kullanılan hayvan pasaportunun ülkemiz koşullarına uyarlanarak kullanılabileceği gündeme geldi. Seri numaralı olacak Pasaport dağıtımının Bölge Odaları tarafından tek elden yapılması durumunda, uygulamanın kaçak çalışmayı zorlaştıracağı görüşündeyiz.

Bakanlık, kedi ve köpeklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınması konusunda, AB ile uyumlu olacak şekilde taslak mevzuat hazırlanacağını ve gelen görüşlerin değerlendirildikten sonra mevzuatın yayınlanacağını bildirmiştir. Çalışmanın bitirilmesinin hayvan hareketlerinin ve zoonoz hastalıkların kontrolünde önemli olduğunu düşünmekteyiz. Saygılarımızla


İVHO YÖNETİM KURULU

 

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA
Sayın Klinisyen üyemiz, ODA ONAYLI KARNELER dağıtılmaya başlanmıştır.  Onaylı karne sad...
E-BÜLTEN
JIVS
MAKALELER
VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Yüksek Öğretiminin 171.Yılı ,benim ilk kez 43...

Başa Dön
Facebook
Twitter