25 KURUŞLA HAYVANCILIĞIMIZ KURTULUR MU?
25 KURUŞLA HAYVANCILIĞIMIZ  KURTULUR MU?

25 KURUŞLA HAYVANCILIĞIMIZ  KURTULUR MU?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Fakıbaba tarafından  'Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon toplantısında mesleğimize yönelik sözlerine karşı basın açıklamamızdır.

 

Sayın Bakan  toplantıda tarım il ve ilçe müdürlüklerinde çalışan Veteriner hekimlerin aşılama işlemlerinden dolayı üreticiden aldıkları el emeği ücretinin  kaldırıldığını,  “Doktor şimdi bıçak parası alıyor mu? şeklindeki talihsiz bir ifade ile açıklamıştır. Ardından Sayın Bakan “İl müdürlerini de uyaran Sayın Bakan “El emeğinin kaldırılmasından dolayı aşı programında bir düşüş olursa hesabını sizden sorarım. Doğrudan görevden alırım. Aşıya gitmeyen veteriner hekimlere de soruşturma açarım" şeklindeki ifadeleri hepimizi yaralamıştır.

Sayın Bakan’ın ülke tarım ve hayvancılığının gelişmesi  için göreve geldiğinden beri gösterdiği çabayı ve kararlılığı takdir ediyoruz.  Ancak; Üreticinin güçlendirilmesi ve hayvancılığın geliştirilmesinin önündeki engeller ve çözümlerin önceliği konusunda ayrıştığımızı bildirmek isteriz. Tüm meslek örgütleri, üreticilerin kendileri ve  akademisyenler tarafından ısrarla dile getirilmesine rağmen, hayvan ve et ithalatı devam ederken, teşvikler hala çok yetersizken, girdi maliyetleri her geçen gün artarken üstelik üretici ürününü hala maliyetinin altında satarken, sorunların çözümü olarak  Veteriner hekimlerin aldıkları “hiç” değerindeki ücretlerin kaldırılmasında görülmesi düşündürücüdür.

Hayvancılığımızın gelişmesinde etkili tek meslek olan veteriner hekimliğin son yıllarda maruz kaldığı haksızlıklar, gerek bazı meslek grupları gerekse sanayici tarafından yapılan baskılar ve yanlış yönlendirmeler,  esasen toplum sağlığı başta olmak üzere ülke hayvancılığına, ekonomisine ve çevre sağlığına zarar vermektedir.

Çünkü Veteriner Hekimler, sahada başta önleyici hayvan sağlığı uygulamaları olmak üzere, antibiyotik direnci gibi gelecekte yaşamı tehdit edecek sorunlar, güvenli gıda alanlarında hayati noktalarda görev yapmaktadırlar. Bu uygulamaları yaparken sahada ve daima hayati risk altında olan veteriner hekimler fedakarca görevlerini sürdürmektedirler. Buna karşı benzer meslek gruplarıyla karşılaştırıldığında arazi tazminatı gibi ek gelirler almamaktadırlar. Dahası Veteriner hekimler, salgın, bulaşıcı ve paraziter hayvan hastalıkları ile mücadele hizmetleri kapsamında 2008 yılına n kadar her yıl için 2 ay süre ile “fiili hizmet zammı” bu yıldan itibaren kaldırılmıştır.  Oysaki artan hastalık riskleri mesleğimizi en tehlikeli meslek grubuna sokmaktadır.         

Son yıllarda mesleğimize karşı yapılan haksız uygulamalar bürokraside de kendini göstermiş kamu kurumlarında yönetici Veteriner hekim sayıları giderek azalmıştır.

Tüm bu olumsuzluklar içinde Sayın Bakanın “Akçeli İşleri Doğrudan Savcılığa Sevk Edeceğim” sözlerinin Veteriner hekimlerin aldıkları el emeğine ilişkin olmadığını düşünüyoruz. Zira aşağıda verilen miktarlardan da görüleceği üzere alınan ücretlerin değerleri gerçekten paranın “akçe” olarak tanımlandığı dönemlerdeki değerlerine yakın olduğu görülecektir.

  

Üreticiden alınan el eğmeği ücretleri:

Her yaştaki koyun ve keçi türü hayvanlar için hayvan başına 25 kuruş, her yaştaki sığır cinsi hayvanlar için kuduz ve brusella aşılamaları hariç hayvan başına 75 kuruş, her yaştaki tek tırnaklı ve deve için hayvan başına 1 TL, Brusella ve kuduz aşılamalarında sığır cinsi hayvanlar için hayvan başına 1.5 TL, kuduz aşılamalarında kedi ve köpekler için hayvan başına 2.5 TL, kanatlı hayvanlar için hayvan başına 7 kuruş, ari işletmelerde sığır tüberkülozunun kontrolünde alerjik test için hayvan başına 1.5 TL, diğer hayvanlar için hayvan başına 1 TL alınmaktadır.

Bu vesileyle sayın Bakanımızın sektörün diğer ortaklarıyla yaptığı görüşmeleri Veteriner hekimlerle yapmasını, kendisi de bir sağlık mesleği mensubu olarak ülke hayvancılığının emekçileri olan veteriner hekimleri daha iyi anlamasını, meslek örgütleriyle birlikte hayvancılık politikalarının geliştirilmesi için gayret göstermesini umut ediyoruz.

Diğer taraftan amacı kamuoyunu tarafsız bir şekilde, kişileri ve kurumları rencide etmeden  bilgilendirmek  olan basının bu olaydaki sığ ve araştırmadan yapılan eksik habercilik şeklini  kınıyoruz.

Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA
Sayın Klinisyen üyemiz, ODA ONAYLI KARNELER dağıtılmaya başlanmıştır.  Onaylı karne sad...
E-BÜLTEN
JIVS
MAKALELER
VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Yüksek Öğretiminin 171.Yılı ,benim ilk kez 43...

Başa Dön
Facebook
Twitter