DÜNYA GIDA GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
DÜNYA GIDA GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Değerli Meslektaşlarımız

Dünya Gıda Günü nedeniyle, İVHO  ve Kadıköy Kent Konseyi Gıda Çalışma Grubu, Kadıköy Belediyesi, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Yeryüzü Derneği, Buğday Derneği, Fikir Sahibi Damaklar, Fenerbahçe Permakültür Bahçesi, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Tüketiciyi Koruma Derneği ve İstanbul Tabipler Odası’nın işbirliğinde Kadıköy Gıda Şenliği gerçekleştirildi.

 

Etkinlikte Meslek Odamızı  temsilen; Tarımsal Alanların Küçülmesi, Sağlıklı Gıdaya Erişime Etkileri, Örgütlenme Modelleri , Prof. Dr. Alper Yılmaz (İVHO Büyük Kongre Delegesi, İÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı), Gıda Güvenliği ve GDO  Üyemiz  Dr. Kemal Kutlay (KKK Gıda Çalışma Grubu) moderatörlüğünde Dr. Can Demir (İVHO Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi), Sağlıklı Gıda Nedir?, Neşe Cesur (İVHO Kurul Üyesi) sunumlar yapmışlardır.  Ayrıca İVHO standı kurularak  ziyaretçilere hayvan sağlığı ve toplum sağlığı konusunda hazırladığımız broşürler dağıtılmıştır.

Panel konuşmalarında; Türkiye'de gıda güvenliğinde mevcut durum, Tarımsal alanların küçülmesi ve bağlı olarak üretimin düşmesi, üretici örgütlenme modellerinde tarihsel gelişim ve ülkemizdeki durum, ülkemizde üretici örgütlerinin gelişmesinin neden önlendiği, Et ithalatının hayvancılığımıza etkileri, Kent'te toprak ve ekim, GDO kullanımı, Sağlıklı gıda nedir?, Tüketici örgütleri konularında katılımcılar tarafından görüşler aktarıldı, tartışmalar gerçekleştirildi.  

            BM tarafından Gıda günü olarak ilan edilen bu günde hala Dünya'da her dokuz  kişiden bir kişinin aç olduğu tespiti vardır.  Ülkemizde ise insanların karnı doysa da yeterli ve dengeli beslendiğini söylemek mümkün değildir. Bu durum gizli açlık olarak toplum sağlığımızı ve gelecek nesillerimizi olumsuz etkilemektedir.  Doğru planlamayla bu ülkede bizim üreticimizin ürettiği eti, sütü bitkisel ürünleri en sağlıklı ve ekonomik şekilde tüketiciye ulaştırmak mümkündür.  Güvenilir ve yeterli miktarda gıdaya erişmek için özetle; Başta Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere meslek örgütleri, üretici örgütleri, kooperatifler, tüketicilere ve sivil toplum örgütlerine çok iş düşmektedir.  

            Etkinliğin gerçekleştirilmesinde başta Kadıköy Kent Konseyi  Gıda Çalışma Grubu üyesi Dr. Kemal Kutlay  olmak üzere bizi temsil eden konuşmacılara, etkinliğe katılan kurul üyelerimiz Necati Bozkurt, Pelin Burcu Daştan, oda üyelerimiz, Kadıköy Belediyesi ile diğer kurumlar ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ederiz. Tüm yurttaşlarımızın yeterli ve  güvenli gıdaya ulaştığı bir gelecek dileriz. Saygılarımızla

İVHO YÖNETİM KURULU


ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA
Sayın Klinisyen üyemiz, ODA ONAYLI KARNELER dağıtılmaya başlanmıştır.  Onaylı karne sad...
E-BÜLTEN
JIVS
MAKALELER
VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Yüksek Öğretiminin 171.Yılı ,benim ilk kez 43...

Başa Dön
Facebook
Twitter