İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASININ KAMUOYUNA DUYURUSUDUR.
İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASININ KAMUOYUNA DUYURUSUDUR.

Dünya veteriner hekimliği günü kutlarken, toplum ve hayvan sağlığını hiçe sayan, Veteriner hekimlik mesleğini değersizleştiren ve yetkilerimizi paylaştıran  bu taslağı kabul etmiyoruz.

AB mevzuatına uyum amaçlı getirilen 5996 sayılı kanunun gıda güvenliğine ilişkin bölümlerinde  kritik değişiklikler TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'ndan geçirilerek taslak haline getirilmiştir. Değişiklikler yapılırken Veteriner hekimlerin asli görevleri olan hayvansal gıda üretimi ve denetimi,  bu konuda hiç bir eğitim almayan başka mesleklerle paylaştırılmıştır. Tüm meslekler değerlidir, ancak kendi müfredatına uygun istihdam alanlarında çalışmaları onları daha da değerli kılacaktır. Hele ki görev paylaşımı yapılan alan çok sayıda zoonoz hastalığın bulunduğu doğrudan  toplum sağlığını ilgilendiren bir alansa çok daha dikkatli olunmalıdır. Sırf istihdam yaratılacak diye bu değerli meslek mensuplarının eğitimini almadığı bir alanda görevlendirmek, toplum sağlığı politikalarının samimiyetine gölge düşürür. Bu nedenledir ki son zamanlarda giderek artan oranda hayvansal gıda kökenli zehirlenme vakaları, hileli gıda üretimi vb olumsuzluklar yaşanmaktadır.  Diğer taraftan AB mevzuatına uyum için çıkarılan 5996 sayılı kanunun büyük bir kısmı Veteriner hekimlik çalışma alanlarıyla ilgilidir. Bu konularda yapılacak aykırı değişiklikler AB hedefi ile de çelişmektedir.

Kanunun Ek 2 tablosunda yapılan değişiklikler yasalaşırsa toplum ve hayvan sağlığını riske sokabilecek, mesleğimizin istihdam alanını daraltacak aşağıdaki çarpıcı hükümler yürürlüğe girecektir:

 1. Bulaşıcı hastalık riski her zaman olan ve hekimlik eğitimi gerektiren parçalama işlemi yapılan yerlere ilişkin denetimler ziraat mühendisi ve gıda mühendisleri tarafından da yapılacaktır.
2. Hayvansal yan ürün kullanarak pet hayvan yemi üreten işletmelerde ziraat mühendisi (zooteknist), su ürünleri mühendisleri de görev alabileceklerdir.
3. Hayvan kökenli olan ve olmayan bileşenleri içeren gıdaların üretim ve işlenmesinde su ürünleri mühendisleri görev alabileceklerdir.
4. Et depolayan ve dağıtan işyerlerinde gıda mühendisleri görev alabileceklerdir.
5. Hayvan kökenli olan ve olmayan bileşenleri içeren gıda üreten işyerlerinde su ürünleri mühendisleri, balıkçılık teknolojisi mühendisleri görev alabileceklerdir.

Görüldüğü gibi genel olarak Veteriner hekimlerin yetkileri, hiç bir bilimsel temeli olmadan, halk sağlığı, hayvancılığımıza ve ekonomiye vereceği zararlar düşünülmeden  paylaştırılmıştır.

Eğitim planlaması yapılırken, fakülteler açılırken istihdam planlaması da düşünülerek adımlar atılmalıdır. Mezun olduktan sonra iş alanı yaratmaya çalışmak her açıdan önemli kayıplar getirecektir. Her meslek değerlidir, hekimlik mesleği ise yaşama ilişkin detaylı bir eğitimin alındığı çağımızın stratejik mesleğidir. Yapılan hatalar hayvan ve insan yaşamını riske sokacak sonuçlar doğurur. Bu nedenlerle komisyonunda görüşülen bu taslakta yapılan değişikliklerin tekrar ele alınması, öncelikle toplum sağlığı, sonrasında mesleki bilgi ve birikimin esas alındığı bir düzenleme yapılması, istihdam sorunu yaşayan mesleklerin için başka teşviklerle üretime kazandırılması Ülkemizin yararına olacaktır.

            Başta TVHB ve meslek odalarımız olmak üzere meslektaşlarımızı ve gıda güvenliği konusunda hassasiyeti olan tüm tarafları konuya ilgi göstermeye davet ediyoruz. En büyük hassasiyeti kendisi de hekim olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız sn Fakıbaba'dan bekliyoruz.

Dünya Veteriner hekimler gününü kutlamaya yakın özellikle fiili hizmet zammı konusunda diğer meslek gruplarına yapılan iyileştirme müjdesini beklerken, mesleğimize reva görülen bu uygulamayı onbinlerce meslektaşımızın, milyonlarca hayvan severin, üreticinin ve güvenli gıdayı hak eden vatandaşımızın takdirine bırakıyoruz.

 

Saygılarımızla Kamuoyuna duyururuz

 

İVHO YÖNETİM KURULU

 Sosyal medyada paylaşım yapmak için buraya tıkayınız

 

Ekler; Taslağın ilgili bölümü, ek 2 de yapılan değişiklikler

EK

EK2

 

ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA
Sayın Klinisyen üyemiz, ODA ONAYLI KARNELER dağıtılmaya başlanmıştır.  Onaylı karne sad...
E-BÜLTEN
JIVS
MAKALELER
VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Yüksek Öğretiminin 171.Yılı ,benim ilk kez 43...

Başa Dön
Facebook
Twitter