İVHO BASIN - ŞARBON, TOPLUM SAĞLIĞI VE MESLEĞİMİZ
İVHO BASIN - ŞARBON, TOPLUM SAĞLIĞI VE MESLEĞİMİZ

Değerli meslektaşlarımız,

Bildiğiniz gibi son günlerde şarbon hastalığı önemli bir toplum  ve hayvan sağlığı sorunu olarak gündeme geldi. Bu konuda kurban bayramı öncesinde yaptığımız basın açıklamasında şarbon hastalığını da belirterek yetkilileri uyarmıştık. Ancak yaşanan olaylar maalesef bizi haklı çıkarmıştır. Karşı karşıya olduğumuz durum  ciddi olmakla birlikte, yetkililerin  kararlı bir politika uygulaması ve güçlü bir Veteriner hekimlik  teşkilatıyla önlenebilir.

Bu süreçte kamuoyunun doğru ve sorumlu bir şekilde uyarılması, toplum ve hayvan sağlığı açısından konunun öneminin ortaya konması için İVHO olarak çeşitli bilgilendirmeler yaptık. Bu kapsamda biri tarafımızdan olmak üzere , biri de sağlıkla ilgili diğer paydaşların yer aldığı iki basın açıklaması yaptık.  Yaptığımız açıklamalar gerek görsel gerekse yazılı medyada yer bulmuştur.  Konuya ilişkin çalışmalara ve kamuoyunu doğru bilgilendirme sorumluluğumuzu yerine getirmeye, mesleğimizin toplum sağlığı alanındaki önemini vurgulamaya devam edeceğiz.

Bir başka tehlike için yetkilileri uyarıyoruz, sık sık mevzuatlarda yapılan değişiklerle denetimde mesleki bilgiyi hiçe sayan, farklı meslek gruplarının hayvansal gıdada denetim yapmasının önünü açan uygulamalar getirilmektedir. Bu çerçevede yakın zamanda hayvansal gıda denetim yetkisini hekimlik eğitimi almayan meslek gruplarıyla paylaştıran ve tarafımızdan dava açılan yönetmelik değişikliğinin derhal geri çekilmesini öneriyoruz. Aksi takdirde gıda güvenliği alanında daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağımız açıktır.

Son olarak daha önce çıkarılan ancak tarafımızdan yürütmesi durdurulan yargı kararına rağmen, 21.12.2017 tarih 30277sayılı Resmi Gazetede yayınlanan gıda işletmelerinin kayıt ve onay işlemlerine dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik’le bu durum tekrarlanmıştır. Tarafımızdan da tekrar dava açılmış Danıştay 10. dairesi yürütmenin durdurulması talebimizi 12.07.2018 tarihinde kabul etmiştir. Beklentimiz kişiye göre iş değil işe göre liyakatlı kişilerin görevlendirilmesidir. Saygılarımızla.

İVHO YÖNETİM KURULU

Videoyu izlemek için buraya tıklayınız.

 


[1]
ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA ODA ONAYLI KARNELER HAKKINDA
Sayın Klinisyen üyemiz, ODA ONAYLI KARNELER dağıtılmaya başlanmıştır.  Onaylı karne sad...
E-BÜLTEN
JIVS
MAKALELER
VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER VETERİNER HEKİMLİĞİ YÜKSEK ÖĞRETİMİNİN 171 YILI VE KİMİ GERÇEKLER

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Yüksek Öğretiminin 171.Yılı ,benim ilk kez 43...

Başa Dön
Facebook
Twitter