SİYASİ PARTİLERİ ZİYARET EDEREK HAYVANCILIK VE MESLEĞİMİZ HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPTIK -I
SİYASİ PARTİLERİ ZİYARET EDEREK HAYVANCILIK VE MESLEĞİMİZ HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPTIK -I

Değerli Meslektaşlarımız,

Hayvancılığın giderek sürdürülebilir olmaktan çıktığı, mesleğimizin de her geçen gün daha fazla etkilendiği hepimiz tarafından açıkça görülebilmektedir. Dünya Veteriner Hekimler Günü yaklaşırken konuya dikkat çekmek, mesleğimizi ve hayvancılığı anlatmak için başlattığımız çalışmalar sürüyor.  Bu kapsamda siyasi partilerin üst yönetimlerini bilgilendiriyor ve krizi bizim gördüğümüz çerçeveden anlatıyor çözüm önerilerimizi sunuyoruz.  

Bu amaçla 22 Nisan 2022 Cuma Günü İYİ Parti Genel Merkezini ziyaret ederek Genel Başkan sayın Meral Akşener ile kapsamlı bir görüşme yaptık. Grup adına Prof. Dr. Murat Arslan hazırlanan dosyayı içeren bir sunum yaptı ve detaylı dosyayı kendilerine sundu. Daha sonra farklı şehirlerden gelen oda başkanları ve yöneticileri görüş ve önerilerini ilettiler. Sayın Akşener de konuya ilişkin görüşlerini paylaştı  ve tarafımızdan farklı konularda görüşler aldı. Sayın Genel Başkan’ın hayvancılığa ve mesleğimize ilgisi ve birikimi bizi memnun etti.  Görüşmenin bitiminde meslek rozetimiz kendilerine takdim edildi. Denizli Milletvekili sayın Yasin Öztürk'ün de katıldığı görüşmenin ardından heyet olarak Genel Başkan Yardımcısı sayın Ümit Dikbayır ve Genel Başkan Yardımcısı sayın Metin Ergun makamlarında ziyaret edilerek yararlı görüşmeler yapıldı.  Aynı gün yapılan TBMM ziyaretinde İYİ Parti Grup Başkanları sayın İsmail Tatlıoğlu ve sayın Musavvat Dervişoğlu ziyaret edildi. 

Ankara'da sayın Genel Başkanlar ve parti yöneticileriyle yapılan görüşmelerde; İzmir İktisat Kongresi’nden günümüze hayvancılığımızın kırılma noktaları, mevcut durum, Veteriner hekimliğin temel sorunları; eğitim, özlük hakları, istihdam ve emek gücü planlaması, mevzuat konusunda yaşanan sorunlar, sağlık sınıfı, sağlıkta şiddet, yerel yönetimler konularında bilgilendirme yapıldı. Önerilerimiz arasında siyasi partilerin hayvancılık konusunda ayrı bir komisyon kurarak meslek odalarıyla iş birliği yapılması, hayvancılık çalıştayı, sorunlarımızın siyasi parti yöneticileri tarafından kamuoyu önünde dile getirilmesi ve diğer bazı konular da yer aldı.

Veteriner hekimliğinin hayvan sağlığı, hayvan refahı, toplum sağlığı, yeterli ve güvenilir gıda açısından stratejik önemini vurguladığımız bu görüşmelerin, siyasi parti yöneticileri ve milletvekillerinin mesleğimizi daha iyi tanımalarına katkıda bulunacağına inanıyoruz. Görüşmelerden edindiğimiz bilgiler ışığında benzeri ziyaretlere devam edeceğiz.

Aynı gün TBMM ziyareti sırasında heyet üyeleri birlikte veya gruplar halinde  farklı partilerden çok sayıda milletvekili ile görüşmeler yaptılar.

AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Eski Tarım ve Orman Bakanı Mehdi Eker ile yapılan görüşmede; Sayın Yunus Kılıç ile özellikle e reçete konusu ayrıntılı şekilde konuşuldu. E reçetenin veteriner hekimlik mesleğinin uygulanmasına neredeyse engel olduğu, hayvansal gıdada kalıntı takibi konusunda etkisi olmadığı, spot ilacı arttırdığı, veteriner hekimlere kesilen ağır para cezaları varken internette ya da petshoplarda istenen her türlü hayvan sağlığı ürününe ulaşılabildiği, kağıt reçete hakkımızın geri verilmesi gerektiği, bunu  veteriner hekimlerin en doğal ve onurlu hakkı olduğunu anlattık. Sayın vekilimiz konuyu dikkatle dinledi, yeni Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişçi ile bu konuyu özellikle görüşeceğini tarafımıza iletti. Kendisine bu konudaki ilgi ve duyarlılığı için ayrıca teşekkür ediyoruz.

Ayrıca CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin ve Suat Özcan’a mesleğimiz ve ziyaretimiz hakkında bilgi verildi.

Ziyarete katılan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Saygılarımla

İVHO YÖNETİM KURULU


[1]
ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter