DÜNYA GIDA GÜNÜ ETKİNLİKLERİMİZ
DÜNYA GIDA GÜNÜ ETKİNLİKLERİMİZ

Dünya Gıda Günü etkinliklerimiz

Geçtiğimiz hafta kutlanan Dünya Gıda Günü ile ilgili olarak meslek odamız çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Bu yılki teması “sıfır açlık” olarak belirlenen gün için yapılan etkinlikler bir haftaya yayıldı. Yönetim Kurulu Başkanımız ve üyelerimiz katıldıkları toplantılarda, sağlıklı ve yeterli gıda için hayvan sağlığının önemine ve veteriner hekimlerin bu konudaki kilit rolüne dikkat çeken bilgilendirmeler yaptılar.

Prof. Dr. Arslan Cumhuriyet’e yazdı

Gıda günüyle ilgili haberimiz yazılı ve dijital medyada yer bulurken, Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Murat Arslan da Cumhuriyet gazetesi için bir makale kaleme aldı. Yazıda, uluslararası gıda kartellerinin endüstriyel tarım dayatmasının yerel üretimi yok ettiğini belirten Arslan, söz konusu kartellerin kar getiren az sayıda ürünün üretimine yönelerek beslenme çeşitliliğini ve kalitesini yok ettiğini belirtti. Küresel açlık sorununun kaynağında azalan gıda çeşitliliği ve işlenmiş gıda, et ve diğer ürünlerin tüketimindeki artış olduğuna dikkat çekerek, hükümetlerin bu duruma karşı etkili politikalar geliştiremediğini vurguladı. Çözüm için uzun soluklu tarım, hayvancılık ve gıda politikaları gerekmekle birlikte, yerel yönetimlerin inisiyatif alabileceğini kaydeden Prof. Dr. Arslan, bu konuda Halk Ekmek, Halk Süt vb. bazı başarılı örnekler bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Kadıköy Gıda Şenliği

Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda bu yıl 3’üncüsü gerçekleşen Kadıköy Gıda Şenliği’ne katıldık. Şenlik alanında İVHO olarak açtığımız stantta, Dünya Gıda Günü için hazırladığımız afiş ve broşürleri dağıttık. Çocuklarımız içinse her zamanki gibi bilgilendirici boyama kitaplarımızı ziyaretçilerimize hediye ettik. Şenlik kapsamında yoğun katılımlı bir de panel gerçekleştirildi. Üyelerimizden Kemal Kutlay’ın konuşmacılar arasında yer aldığı panelde, gıda okuryazarlığı, doyuran ancak beslemeyen gıdaları tanımak ve iklim değişikliğinin ekolojik tarıma etkileri konuları tartışıldı.

Kozyatağı’nda panel

Aynı gün Kozyatağı Kültür Merkezi’nde TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’yla birlikte organize edilen panelde ise İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan konuşmacı olarak yer aldı. “Gıdamızın Bozulan Kimyası” başlıklı karikatür sergisiyle başlayan etkinlik üç oturumda gerçekleşti. Güvenilir gıdaya erişimde bilimsel yaklaşım, küresel iklim değişikliğinin gıdaya etkisi, üretimden tüketime gıda egemenliği konularının tartışıldığı oturumların ardından, gıda güvenliği ekseninde meslek disiplinlerinin rolüne ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Panelde odamızı temsilen konuşma yapan Prof. Dr. Murat Arslan, Dünya Gıda Günü’nün ruhuna uygun olarak sıfır açlık ve sağlıklı gıda temini için tüm kurum ve kuruluşların eylem içinde olması gerektiğini vurguladı.


[1]
ONLINE BORÇ SORGULAMA
(*) işaretli alanların doldurulması zorunludur
Adınız (*)
Soyadınız (*)
TCK No (*)
Üye No
 
PROJELER
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ
SAHİPLİ KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERİN KİMLİKLENDİRİLMESİ Genel Bilgi Resmi gazetede 26 Şub...
E-BÜLTEN
E-DERGİ
Kayıtlı proje yok...
JIVS
MAKALELER Kayıtlı makale yok...
Başa Dön
Facebook
Twitter